SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot

Román francúzskeho spisovateľa Honoré de Balzaca Otec Goriot (1835) rozpráva príbeh o starcovi, ktorý natoľko miloval svoje dcéry, že sa preňho vzda, všetkého, čo mal. Ony to však brali ako samozrejmosť a vôbec ovety svojho otca neocenili.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydané v roku 2006 vo vydavateľstve Petit Press, slovenčina, počet strán: 257 s.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

román

ČASOPRIESTOR:

1. polovica 19. storočia, Paříž

POSTAVY:

otec Goriot, Eugen Rastignac, obyvatelia penziónu, Anastázia, ...

DEJ:

Otec Goriot žije v lacnom penzióne, aby si mohol odoprieť čo najviac peňazí a dať ich svojim dcéram, ktoré sú po smrti jeho ženy jedinými osobami, ktoré miluje a záleží mu na nich. Ony necítia lásku k nemu, ale len k peniazom, ktoré od neho môžu získavať.

V tom istom penzióne žije študent práva Eugen, ktorý sa chce presadiť a stať sa bohatým a uznávaným človekom v spoločnosti. Zamiluje sa do Goriotovej dcéry Delfíny a stane sa jej milencom. Na konci otec Goriot umiera a jeho dcéram je zaťažko len prísť a rozlúčiť sa, tobôž mu prísť na pohreb...

VLASTNÝ NÁZOR:

Tento román ma nadchol. Bol veľmi dobre spracovaný. Dobre zachytený kontrast chudoby (život v penzióne) a bohatstva (život Goriotových dcér). Realistický opis osudov a životov. Aj tragický koniec sa mi páčil, veľmi sa do románu hodil. Príjemné, skutočné čítanie.

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Otec Goriot v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 430
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­