SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Beecher Stoweová Harriet (*14.06.1811 - †01.07.1896)

­­­­

Chalúpka strýčka Toma

Dojímavý príbeh z prostredia južanskej USA v 19. storočí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Chalúpka strýčka Toma / Beecherová-Stoweová, Harriet. - 6. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1987. - Pre čitateľov od 9 rokov. - 332 s., ilustr. Z angl. orig. prel.: Ruppeldt Miloš Ilustr.: Kolář Radomír

DEJ:

Pán Shelby je južanský plantážnik, ktorý vlastní mnoho otrokov - černochov na prácu v dome a na plantážach, ale je k nim ústretový, rovnako ako jeho pani. Pán Shelby sa dostal do dlhov a jeho veriteľ pán Haley chce na splátku dlhu jeho najlepšieho a najvernejšieho otroka - Toma a malého syna Elizy Harryho. Eliza, ktorá je komorná pani Shelbyovej, všetko tajne vypočuje a rozhodne sa utiecť, pretože by bola oddelená od svojho syna. Žije už oddelene od svojho manžela kvartér George Harrisa, ktorý žije na inej plantáži a má iného pána. Kvartér je miešanec sa štvrtinou černošskej krvi. Otroci nemajú žiadne práva, nie sú ľuďmi, ale len vecami vo vlastníctve svojho pána, ktorý má moc nad ich životmi, rozhoduje o povolení ich sobášov, o rozdelení rodín. Stane sa, že otec, matka aj ich deti majú iného pána, sú predaní a už sa nikdy nestretnú. Väčšina černochov je negramotných, niektorí sú veriaci kresťania, iní metodisti. Snom každého otroka je byť vykúpený, a aj za cenu úplnej biedy, byť slobodný.

Pán Haley si teda vybral na zaplatenie dlhu Toma a Elizu s Harrym, aby ich na trhu s otrokmi výhodne predal a získal tak čo najviac peňazí. Eliza sa rozhodne aj s malým synom utiecť do Kanady a Tom sa rozhodne zostať a podvoliť sa osudu - tým sa dejový sled rozdvojí. Predtým, než sa Eliza dozvie, že ju pán Shelby predal, stretne sa tajne so svojím manželom, ktorý utiekol od svojho pána a má namierené do Kanady. Akonáhle si vypočuje rozhovor manželov Shelbyových, rozhodne sa aj Eliza pre útek a uteká pešo k rieke Ohio. Pán Haley ju prenasleduje, ale pri zamrznutej rieke sa zastaví. Zúfalá Eliza preskakuje kryhy a zachráni seba i dieťa na druhom brehu. Tam jej neznámy muž pomôže dostať sa do domu senátora Birda práve v deň, keď odhlasoval v komore prijatie zákona o zákaze pomáhať otrokom prichádzajúcim z Kentucky. On i jeho manželka sa však nad Elizou zmilujú, je im ľúto malého Harryho, pretože pred nedávnom pochovali vlastného syna. Pani Birdová dá Elize pre ňu aj syna oblečenie a pán Bird ich tajne v noci odváža dostavníkom k Van Trompemu, ktorý založil osadu pre svoje bývalé otrokov, ktorým daroval slobodu. Eliza aj Harry u neho nájdu azyl, ale Eliza sa necíti spokojná, chce ísť ďalej do Kanady.

Zhodou okolností do dediny príde jej manžel George Harris, rodina sa zíde a spoločne sa vypraví do Kanady. Ich cesta nie je bez problémov, pán Haley najal belochov, aby ich prenasledovali, ale skupinke utečencov sa podarí vystrieľať na slobodu.
Tom opustil rodinu, manželku Chloe a niekoľko malých detí a v putách je odvážaný pánom Haleym na dražbu otrokov. Vie, že sa musí podrobiť osudu, inak by trpeli namiesto neho iní otroci; je hlboko veriaci. Pán Haley objaví v novinách, že vo Washingtone v Kentucky sa koná dražba otrokov, preto s Tomom nasadnú na loď a idú tam.

Na lodi sa Tom zoznámi s malou beloškou Evangelinou, ktorej sa hovorí Eva, dcérou Augustína St.Clare, s ktorým cestuje ešte jeho sesternica Ofélia. Plavia sa do New Orleans za Mariou, matkou Evy a manželkou pána St.Clara. Tom si s Evou rozumie a zachráni ju z vĺn, keď omylom spadne do vody. Eva prehovorí otca, aby Toma kúpil a tak sa Tom dostáva do dobrých rúk pána St.Clara. St.Clare svoju manželku nemiluje, žije len pre svoju dcéru. Maria je studená kráska z Juhu, hysterická, panovačná, hypochondrická, a miluje len seba samu. Aby Eva nebola sama a niekto sa tiež staral o domácnosť, priviezol so sebou St.Clare svoju sesternicu Oféliu, ktorá je pravým generálom jeho domácnosti.

Na rodine St.Clare je vidieť rozdielny prístup belochov k černochom. Eva ich považuje za seberovných, je hlboko veriaca a jej láska vychádza z biblie a učenie o rovnosti človeka. Jej otec je človek bez hlbšieho záujmu o čokoľvek, je ako motýľ, ktorý len poletuje, neublíži, ale tiež sa o černochov a ich problémy nezaujíma. Ofélia je tvrdá pani domu, bez citu, veľmi prísna, nerobí medzi ľuďmi rozdiel, ale nestrpela by, aby sa jej černoch i len letmo dotkol. Maria je pravá južanka s filozofiou - mŕtvy černoch, dobrý černoch.

Tomovi sa v rodine St.Clara darí dobre až do doby, než Eva ťažko ochorie zrejme tuberkulózou. Obaja sa upnú na Boha, Eva sa rozlúči so všetkými v dome, aj s černochmi, nechá si ostrihať vlasy a každému dá na pamiatku jeden prameň svojich vlasov. Po jej smrti sa St.Clare stiahne do seba, a pretože sľúbil Eve, že dá Tomovi slobodu, urobí k tomu právne kroky. Než sú ale listiny podpísané, umiera pri bitke v krčme. Maria dom aj s otrokmi predáva.

Tom a ostatní černosi sú opäť na lodi a čakajú na dražbu otrokov. Toma a Emmeline - 15-ročnú kvarterku - kúpil zlý plantážnik Simon Legree a odváža ich na juh. Tam sa pracuje na bavlníkových plantážach. Legree zapudil svoju milenku - černošku Cassy, ​​ktorá je tiež otrokyňou, a vzal si Emmeline. Legree hlboko Toma nenávidí, pretože sa mu nechce podrobiť a byť drábom ostatným černochom.
Tom sa zblíži s Cassy, ​​ktorá ho po bití ošetruje. Cassy mu rozpráva svoj príbeh o tom, ako bola vydatá za belocha, a keď sa zamiloval inde, predal ju aj svoje deti inému pánovi. Pretože bola krásna, bola predávaná veľmi často, a trpela tak, že radšej zabila svoje bábätko, než aby ho nechala niesť osud otroka. Nakoniec ju kúpil Legree. Cassy nad osudom nešťastnej Emmeline uvažuje o úteku, ktorý sa im podarí, ale Tom, pretože ich neprezradil, bol ubitý k smrti. Tom teda umiera, ale ešte uvidí syna Shelbyových, ktorý ho prišiel kúpiť. Slobody sa Tom nedočká.

Cassy s Emmeline sa dostanú na loď a vypočujú si rozhovor George Shelbyho s pani De Thoux. Od nich sa Cassy dozvie, že pani De Thoux a George Harris sú jej deti, ktoré boli predané inam než ona, a rodina sa spoločne stretne v Kanade, kde slobodne všetci žijú.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 19.03.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Chalúpka strýčka Toma v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Harriet Beecher Stoweová - Chalúpka strýčka Toma
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 671
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)