SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

­­­­

Dekameron

Dekameron obsahuje na 100 rozmanitých noviel, z ktorých každá je samostatným umeleckým dielom. Vážne, veselé až rozpustilé príbehy zo života rôznych stavov prerastajú mnohých miestach v ostrú satiru vysmievajúcu sa mravnej skazenosti doby a jej hlavných predstaviteľov - duchovných, šľachticov a meštianstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Tatran v roku 1969, počet strán 321. Edícia Čítanie študujúcej mládeže, 15).

Súbor 100 noviel, ktoré si medzi sebou rozprávajú 3 muži a 7 žien, ktorí utekajú z Florencie pred morom. Usadia sa na 10 dní ďaleko v paláci. Dohovoria sa, že na každý deň bude zvolený kráľ (prípadne kráľovná), ten vždy určí, na akú tému si budú príbehy rozprávať. Poviedkami rôznych námetov si krátili čas a tiež sa nimi zabávali. Každý deň potom zaznelo desať príbehov.

OBSAH VYBRANÝCH PRÍBEHOV:

Deň prvý, príbeh štvrtý
Mladý mních zhrešil s dievčaťom. Opát ho pristihol, ale nepovedal mníchovi, že o tom vie. Mních ho však videl a pripravil si na neho lesť. Opátovi odovzdal kľúč od cely a povedal, že ide do lesa. Opát sa rozhodol, že pôjde dievča do mníchovej cely vypočuť. Tu prepadol pokušeniu a zhrešil s dievčaťom tiež. Mních ho sledoval a všetko videl. Keď neskôr mal byť mních potrestaný, naznačil opátovi, že vie o jeho hriechu. Opát mníchovi odpustil a spoločne dievča vypustili z kláštora.

Deň štvrtý, príbeh siedmy
Práčka Simona miluje Pasquina, ktorý jej prináša vlnu. Vypravila sa do záhrady, kde sa stretla s Pasquinom a jeho priateľom. Simona sa s Pasquinom oddelili od skupinky a išli do druhej časti záhrady, kde sa usadili vedľa veľkého šalviového trsu. Po spoločnom jedle si z neho Pasquino odtrhol list a začal si ním trieť zuby a ďasná. Po chvíli omdlel a zomrel. Ostatní Simonu obvinili, že ho otrávila. Sudca veril v Simoninu nevinu, a tak ju požiadal, aby na mieste ukázala, čo sa stalo. Ona si však tiež začala trieť zuby šalviovým listom a po chvíli zomrela. Sudca nariadil vykoreniť trs. Pod trsom žila veľká ropucha, ktorá zrejme šalviu svojim dychom otrávila.

Deň deviaty, príbeh siedmy
Talanova manželka bola síce krásna, ale veľmi tvrdohlavá a nepríjemná. Nikdy sa neriadila radami ostatných. Talana jej správanie veľmi ťažilo, ale nemohol s tým nič urobiť. Raz mal Talan sen, v ktorom manželke vlk rozdrásal hrdlo, a ona bola navždy znetvorená. Varoval ju, avšak ona si tvrdohlavo myslela, že ju chce Talan podviesť, nedbala tak na jeho rady. Keď ho sledovala a ukrývala sa v lese, skočil na ňu obrovský vlk. Len vďaka pastierom prežila. Navždy bola znetvorená v tvári a svoju zaťatosť ľutovala.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi páčila. Prišla mi zábavná a poučná. Dobre sa mi čítala.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub0002, 21.05.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dekameron v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 044
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­