SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

­­­­

Dekameron

Dekameron obsahuje na 100 rozmanitých noviel, z ktorých každá je samostatným umeleckým dielom. Vážne, veselé až rozpustilé príbehy zo života rôznych stavov prerastajú mnohých miestach v ostrú satiru vysmievajúcu sa mravnej skazenosti doby a jej hlavných predstaviteľov - duchovných, šľachticov a meštianstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Tatran v roku 1969, počet strán 321. Edícia Čítanie študujúcej mládeže, 15).

Súbor 100 noviel, ktoré si medzi sebou rozprávajú 3 muži a 7 žien, ktorí utekajú z Florencie pred morom. Usadia sa na 10 dní ďaleko v paláci. Dohovoria sa, že na každý deň bude zvolený kráľ (prípadne kráľovná), ten vždy určí, na akú tému si budú príbehy rozprávať. Poviedkami rôznych námetov si krátili čas a tiež sa nimi zabávali. Každý deň potom zaznelo desať príbehov.

OBSAH VYBRANÝCH PRÍBEHOV:

Deň prvý, príbeh štvrtý
Mladý mních zhrešil s dievčaťom. Opát ho pristihol, ale nepovedal mníchovi, že o tom vie. Mních ho však videl a pripravil si na neho lesť. Opátovi odovzdal kľúč od cely a povedal, že ide do lesa. Opát sa rozhodol, že pôjde dievča do mníchovej cely vypočuť. Tu prepadol pokušeniu a zhrešil s dievčaťom tiež. Mních ho sledoval a všetko videl. Keď neskôr mal byť mních potrestaný, naznačil opátovi, že vie o jeho hriechu. Opát mníchovi odpustil a spoločne dievča vypustili z kláštora.

Deň štvrtý, príbeh siedmy
Práčka Simona miluje Pasquina, ktorý jej prináša vlnu. Vypravila sa do záhrady, kde sa stretla s Pasquinom a jeho priateľom. Simona sa s Pasquinom oddelili od skupinky a išli do druhej časti záhrady, kde sa usadili vedľa veľkého šalviového trsu. Po spoločnom jedle si z neho Pasquino odtrhol list a začal si ním trieť zuby a ďasná. Po chvíli omdlel a zomrel. Ostatní Simonu obvinili, že ho otrávila. Sudca veril v Simoninu nevinu, a tak ju požiadal, aby na mieste ukázala, čo sa stalo. Ona si však tiež začala trieť zuby šalviovým listom a po chvíli zomrela. Sudca nariadil vykoreniť trs. Pod trsom žila veľká ropucha, ktorá zrejme šalviu svojim dychom otrávila.

Deň deviaty, príbeh siedmy
Talanova manželka bola síce krásna, ale veľmi tvrdohlavá a nepríjemná. Nikdy sa neriadila radami ostatných. Talana jej správanie veľmi ťažilo, ale nemohol s tým nič urobiť. Raz mal Talan sen, v ktorom manželke vlk rozdrásal hrdlo, a ona bola navždy znetvorená. Varoval ju, avšak ona si tvrdohlavo myslela, že ju chce Talan podviesť, nedbala tak na jeho rady. Keď ho sledovala a ukrývala sa v lese, skočil na ňu obrovský vlk. Len vďaka pastierom prežila. Navždy bola znetvorená v tvári a svoju zaťatosť ľutovala.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi páčila. Prišla mi zábavná a poučná. Dobre sa mi čítala.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub0002, 21.05.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dekameron v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 251
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)