SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

de Montesquieu Charles-Luis (*18.01.1689 - †10.02.1755)

­­­­

Perzské listy

Autor ich vydal v roku 1721 anonymne v Amsterdame; počas jeho života vyšli 62x.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1968 vo vydavateľstve Tatran v roku 1968 ako prvé vydanie. Počet strán 267. (Svetoví klasici ; 170).

DEJ:

Kniha je založená na listoch Uzbeka a Rizu, dvoch Peržanov, ktorí utiekli do Európy. V Perzii Uzbekovi pre jeho politické postoje hrozil trest smrti. V Európe väčšinou žili v Paríži. Uzbek nechal doma seráj (hárem) so svojimi ženami, ich slúžkami a eunuchov.

Kniha obsahuje listy z rokov 1711-20. Ženy v háreme do svadby nevideli muža a po svadbe videli len svojho manžela a eunuchov. Uzbek ich nechal doma celých 9 rokov a nevedel, či sa bude môcť vrátiť späť.
Kniha je fingovanými správami na účely politickej a sociálnej kritiky v čase, keď sa obdivoval Orient.
Uzbek a Riza píšu priateľom, Uzbek aj ženám a eunuchom do háremu. Uzbek a Riza sú ale rozdielni. Uzbek sa zaujíma o politiku a filozofiu. Riza píše o normálnych veciach, ako je oblečenie, klebety, spolužitie v rodine. Uzbek je stále despota, ktorému je úplne jedno, že nechal ženy doma, že sú zajatkyne a najväčšou mierou jeho otrokyne. Však sám autor sa s ním vysporiadal na konci, keď v poslednom liste jeho najobľúbenejšia manželka Roxana píše, že Uzbeka podviedla, naliala jed sebe a strážam a umiera. Jeho manželka, ktorá vlastne bola jeho otrokyňou, sa mu tak vymkla spod kontroly a on ako pán tvorstva s tým nemohol nič robiť.

Kniha rozpráva o živote v seráji, o osude žien i otrokov, ale aj o tom, že je neekonomické viesť seráj, kde otroci aj eunuchovia sú bezdetní, kým Rimania svojich otrokov ženili a dovolili im mať deti a tak Rimania svoj majetok násobili - i deti sa stali ich otrokmi.

Zaujímavé sú aj Báje o Troglodytoch - zabili vládcu a chceli byť slobodní, ale boli nesvorní a bez ochrany a tak ich zahubili susedné kmene.

Ďalej je posudzované dianie vo Francúzsku - panovník, šľachta, kňazi, vedci, ženy, knihy, opery... Posudzuje iné založenie Peržaniek a Francúzok, výhody rozvodu z ekonomického hľadiska, rovnoprávnosť mužov a žien, obchod a samú jeho podstatu: kde je obchod, tam je aj blahobyt, pretože ak predám, zase kúpim a dám zarobiť druhému.

Ďalej opisuje dôkazy panenstva, Francúzsku akadémiu, Sorbonu, hlad, samovraždy, dobytie Ameriky a postavenie kolonizátorov, apod.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Perzské listy v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Charles-Luis de Montesquieu - Perzské listy
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 745
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­