SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

de Montesquieu Charles-Luis (*18.01.1689 - †10.02.1755)

­­­­

Perzské listy

Autor ich vydal v roku 1721 anonymne v Amsterdame; počas jeho života vyšli 62x.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1968 vo vydavateľstve Tatran v roku 1968 ako prvé vydanie. Počet strán 267. (Svetoví klasici ; 170).

DEJ:

Kniha je založená na listoch Uzbeka a Rizu, dvoch Peržanov, ktorí utiekli do Európy. V Perzii Uzbekovi pre jeho politické postoje hrozil trest smrti. V Európe väčšinou žili v Paríži. Uzbek nechal doma seráj (hárem) so svojimi ženami, ich slúžkami a eunuchov.

Kniha obsahuje listy z rokov 1711-20. Ženy v háreme do svadby nevideli muža a po svadbe videli len svojho manžela a eunuchov. Uzbek ich nechal doma celých 9 rokov a nevedel, či sa bude môcť vrátiť späť.
Kniha je fingovanými správami na účely politickej a sociálnej kritiky v čase, keď sa obdivoval Orient.
Uzbek a Riza píšu priateľom, Uzbek aj ženám a eunuchom do háremu. Uzbek a Riza sú ale rozdielni. Uzbek sa zaujíma o politiku a filozofiu. Riza píše o normálnych veciach, ako je oblečenie, klebety, spolužitie v rodine. Uzbek je stále despota, ktorému je úplne jedno, že nechal ženy doma, že sú zajatkyne a najväčšou mierou jeho otrokyne. Však sám autor sa s ním vysporiadal na konci, keď v poslednom liste jeho najobľúbenejšia manželka Roxana píše, že Uzbeka podviedla, naliala jed sebe a strážam a umiera. Jeho manželka, ktorá vlastne bola jeho otrokyňou, sa mu tak vymkla spod kontroly a on ako pán tvorstva s tým nemohol nič robiť.

Kniha rozpráva o živote v seráji, o osude žien i otrokov, ale aj o tom, že je neekonomické viesť seráj, kde otroci aj eunuchovia sú bezdetní, kým Rimania svojich otrokov ženili a dovolili im mať deti a tak Rimania svoj majetok násobili - i deti sa stali ich otrokmi.

Zaujímavé sú aj Báje o Troglodytoch - zabili vládcu a chceli byť slobodní, ale boli nesvorní a bez ochrany a tak ich zahubili susedné kmene.

Ďalej je posudzované dianie vo Francúzsku - panovník, šľachta, kňazi, vedci, ženy, knihy, opery... Posudzuje iné založenie Peržaniek a Francúzok, výhody rozvodu z ekonomického hľadiska, rovnoprávnosť mužov a žien, obchod a samú jeho podstatu: kde je obchod, tam je aj blahobyt, pretože ak predám, zase kúpim a dám zarobiť druhému.

Ďalej opisuje dôkazy panenstva, Francúzsku akadémiu, Sorbonu, hlad, samovraždy, dobytie Ameriky a postavenie kolonizátorov, apod.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Perzské listy v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Charles-Luis de Montesquieu - Perzské listy
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 111
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)