SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Aristofanes (*445 p.n.l. - †385 p.n.l.)

­­­­

Lysistrata

Aristofanova slávna komédia, ktorej zápletka rozpráva o spiknutí, vedenom múdrou a krásnou Lysistratou proti všetkým bojachtivým mužom. K aténskym ženám sa pridávajú ženy z nepriateľského tábora, zo Sparty, ktoré už majú večných bojov tiež dosť a spoločne potom stanovia ultimátum: okamžité uzavretie mieru alebo nútený celibát. Tým je osud mužov z obidvoch vojnových táborov spečatený a komédia sa končí jasajúcou apotheosou lásky a života v mieri.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie - Rohovce : Interpopulart Slovakia v roku 1995. Počet strán 80. ISBN 80-88834-09-0.

OBSAH:

Ženám sa nepáči, že ich muži sú často a dlho vo vojne. Prekáža im, že muži nie sú skoro vôbec doma, pozerajú sa po iných ženách, chodia do krčiem. Doma sú vždy len na chvíľu medzi jednotlivými bitkami. Muži nemajú na ženy čas a ony by ich chceli mať len pre seba.

Aténski muži sa majú vrátiť z vojny, ženy sa na nich samozrejme tešia. Od opitého Damiána sa dozvedia, že muži nebudú doma veľmi dlho. Lysistrata príde s plánom, že mužom odoprú všetky manželské povinnosti a navyše obsadia hrad. Mužom, ktorí sú ešte opití vínom, vezmú zbrane a obsadia hrad, kde je aj obecná pokladnica. Deti nechajú doma, nech sa o ne starajú muži. Z hradu neodídu, kým im muži nesľúbia, že zostanú doma. Mužom sa samozrejme tiež do vojny nechce, ale je to ich povinnosť.

Dvaja aténski muži - opilec Damián a učiteľ Julián sa prezlečú za ženy, aby sa dostali na hrad. Do hradu idú s plánom, že zvyšným mužom po dvoch dňoch otvoria, ale na hrade sa im zapáči - sú medzi samými ženami, majú výbornú stravu a nič im nechýba, a tak neotvoria.

Lysistrata, ktorá toto všetko vymyslela, uteká z hradu so svojím milým Lukianom. Niektoré ženy odhalili, že v hrade majú špiónov.
Mužom je smutno za ženami a tým zase za mužmi, a preto bol z Atén vyslaný posol so žiadosťou o mier. Zo Sparty bol taktiež vyslaný posol s rovnakou žiadosťou, sparťanské ženy urobili totiž to isté. Poslovia sa stretli na polceste, a tak bol mier a ženy mohli byť zase s mužmi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 26.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Lysistrata v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Aristofanes - Lysistrata
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 775
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­