SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Višňový sad

Čechovovo dielo Višňový sad je jedno z jeho najvydarenejších diel, ktoré nám podáva pravdivé a objektívne svedectvo o umierajúcom živote šľachticov na ruskom vidieku. Panstvo, situované ďaleko od centra Európy i európskeho kultúrneho a pokrokového centra, spoločne s Ruskom beznádejne zaostáva za vtedajšou dobou...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Višňový sad : Komédia v štyroch dejstvách / Čechov, A. P. - B.v. - Bratislava : DILIZA, 1960. - 64 s.

MIESTO A DOBA DEJA:

Ruský vidiek, panstvo Ranevskej, prelom 19. a 20. storočia

DEJ:

Višňový sad je tragikomédia o štyroch dejstvách, odohráva sa na panstve Ranevskej. Jej dcéra sa volá Aňa, má 17 rokov, Ranevská má ešte nevlastnú dcéru Varju.

Prvé dejstvo začína v izbe. Podnikateľ Lopachin sa baví s Duňašou (panská) o pani, ktorá bola v cudzine niekoľko rokov a teraz prichádza späť na panstvo. Lopachin potom rozoberá nedobrú situáciu – že bude musieť predať višňový sad, aby boli peniaze na dlhy, inak hrozí, že budú musieť dať panstvo aj višňový sad do dražby.

V druhom dejstve Charlotta, ktorá je guvernantka, hovorí s účtovníkom Jepichodovom, sluhom Jašou a s panskou Duňašou. Spomínajú, ako sa predtým na panstve žilo, ako pani Ranevská míňala peniaze, ako jej manžel pil a nerobil dlhy a zomrel. Potom sa im utopil chlapec a pani Ranevská odišla do Paríža.

V treťom dejstve všetci tancujú v salóne. Preberajú, či už je višňový sad predaný v dražbe. Potom prichádza Lopachin a všetci sa ho pýtajú, či sa už našiel kupec. Lopachin všetkým povie, že sad i panstvo kúpil on sám. Zároveň im oznámi, aký má zámer - celý sad pokáca a postaví tam letné chaty pre nových nájomníkov.

Vo štvrtom dejstve sa chystá sťahovanie a pani Ranevská opäť odchádza, aj jej dcéry a služobníctvo. V závere hry je celý dom prázdny, objavuje sa iba starý sluha Firs, na ktorého zabudli. Ten si ľahne na pohovku a v diaľke počuje údery sekier, ako sa rúbu stromy...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Adéla/BiggiS, 15.05.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Višňový sad v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Višňový sad
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 186
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­