SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (2)

Celý dej Malého princa sa odohráva v púšti na Zemi a na rôznych planétkach. Vo svojej podstate je jednoduchý, ale každá z kapitol nesie v sebe nejaké tajomstvo, ktoré sa na jej konci vysvetlí. Tým tajomstvom je podstata života. Na jednotlivých postavách Antoine de Saint-Exupéry pomocou alegórie ukazuje negatíva ľudských pováh. Postava letca je Exupérov sám ako dospelý, postava malého princa je Exupérov v detstve a dieťa ukryté v ňom. Detstvo pre autora predstavovalo životnú etapu, ku ktorej sa v dospelosti v spomienkach navracal a hľadal v ňom útechu v ťažkých chvíľach. Postava malého princa je smutná, ale putovaním po planétach získava poučenie o dôležitých veciach. Aj letec, ktorý si v prvých kapitolách hľadí hlavne svojho stroja, prechádza zmenou, na postavu citlivú a vnímavú k pocitom druhých...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Malý princ: S autorovými kresbami / Saint-Exupéry, Antoine de. - 11. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 2014. - 95 s., ilustr. - ISBN 978-80-10-02423-0. Preložila Elena Šmatláková.

OBSAH:

Kniha Malý princ sleduje príbeh letca, ktorý sa zrútil s lietadlom z oblohy niekde v púšti. Predtým než popíše časť, kedy stretol malého princa, zaspomína na minulosť, kde naráža na odlišnosť myslenia detí a dospelých. Potom sa v knihe vraciame späť do púšte, kde sa letec snaží opraviť svoje krásne červené lietadlo.

Náhle sa z ničoho nič objaví mladý plavovlasý chlapec. Hovorí, že chce nakresliť baránka, ale nie je spokojný, keď mu letec jedného nakreslí.
Tento je veľmi chorý... toto je baran, nie baránok... a tento je veľmi starý, hovorí mu človiečik.

V tomto čase bol letec už frustrovaný, lebo sa nemohol venovať oprave svojho lietadla, a tak rýchlo načmáral kváder, prezentujúci škatuľu, v ktorej sa požadovaný baránok ukrýva. Veľmi ho prekvapilo, keď sa na chlapcovej tvári objavil široký úsmev.

Po nejakej chvíli malý princ ukázal na lietadlo a spýtal sa letca, čo je to za vec. Letec odpovedal, že je to lietadlo a lieta. To malého chlapca udivilo a nadšene sa spýtal: "Ty tiež prichádzaš z neba? Z ktorej planéty?" Táto otázka pomohla aspoň trochu letcovi objasniť situáciu a namiesto toho, aby odpovedal na otázku, položil malému princovi inú, v ktorej sa ho pýtal, či priletel z inej planéty. A tak sa dozvedáme príbeh malého princa.

Malý princ pochádza z malej planétky so sopkami a nebezpečnými baobabmi, ktoré môžu spôsobiť katastrofu. Malý princ rád sledoval západ slnka - jeho planétka bola taká malá, že stačilo posunúť o kúsok stoličku a mohol sledovať západ slnka 24-krát za deň.
Raz, keď vymetával sopky, zjavila sa kvetina. Bola to parádnica, ktorá sa dlho upravovala. Až jedného dňa, za úsvitu slnka, ukázala svoju plnú krásu. Malý princ z nej bol celý očarovaný a plnil všetky jej rozmary. Miloval ju, ale bol veľmi mladý, aby si to uvedomil, a tak jedného dňa odišiel. V ten deň kvetina priznala, že ho tiež má rada, ale už bolo veľmi neskoro. Pred odletom sa chlapec rozlúčil so svojou kvetinou a uletel s pomocou sťahovavých vtákov.

Prvá planéta, ktorú náš hrdina navštívil, bola planéta, na ktorej sedel kráľ. Kráľ má predstavovať chtivosť človeka vládnuť ako... no, ako kráľ. Malý princ sa s ním stretne a žasne nad jeho mocou. Požaduje, či by nemohol vidieť západ slnka, ale bohužiaľ sa dozvedá, že kráľ nevládne všetkému, on si to len myslí. Potom navštívil päť ďalších planét: domýšľavcovu, pijanovu, biznismenovu, lampárovú a zemepiscovu. Každá z týchto osôb predstavuje nejaký zlý charakter človeka.

Malý princ následne zamieri na Zem. Tam stretol hada, s ktorým mali prapodivnú konverzáciu, keď had ponúkol chlapcovi, že ho vezme domov. Malý princ však odmietol. Potom šiel púšťou, až prišiel k záhrade. Bola to záhrada plná ruží, čo malého princa veľmi rozrušilo, lebo si myslel, že má doma jedinú svojho druhu. Sadol si a plakal. Po chvíli prišla líška a chcela, aby si ju malý princ skrotil. A tak to urobil - každý deň prišiel o kúsok bližšie líške, a keď bol úplne pri nej, skrotil si ju.

V deň, keď musel odísť, sa zastavil opäť pri ružiach a uvedomil si cennú lekciu, že - hoci vyzerajú podobne ako tá jeho - jeho ruža nie je obyčajná a je jedna jediná vo vesmíre, pretože to len ju zakrýval poklopom, ju zalieval... Toto robieval len svojej ruži a nie žiadnej inej ruži v záhrade. Pri lúčení s líškou si túto lekciu utvrdil, lebo si uvedomil význam skrotenia. Predtým bola líška pre malého princa rovnaká ako kopa iných líšok na planéte, rovnako ako bol malý princ rovnaký pre líšku ako iní chlapci na planéte. Ale teraz sú si jediní na svete.

Chlapec s plavými vlasmi pokračuje v rozprávaní o ceste na Zem, pri ktorej stretne výhybkára, obchodníka... Ale letec už dopíjal svoju poslednú zásobu vody a bol myšlienkami inde. Prerušil človiečika, keď rozprával o svojej priateľke líške, aby mu povedal, že asi zahynú na dehydratáciu. Lenže malého princa to nijako nezhrozilo: "Je dobre, keď sme mali priateľa, aj keď máme umrieť."
Chlapec si neuvedomoval nebezpečenstvo, ale napriek tomu navrhol, aby šli hľadať studňu. Hoci sa to zdá ako nezmyselný nápad (hľadať studňu v púšti), letec s malým princom sa vydávajú na cesteu a nakoniec studňu naozaj nájdu. Pri pití vody povie malý princ, že ľudia pestujú tisíce ruží a napriek tomu by mohli nájsť to, čo hľadajú, len v jedinej, a letec s tým súhlasí.

Keď sa letec navracia späť k lietadlu a konečne ho opraví, ide to povedať chlapcovi. Počuje malého princa, ako sa s niekým rozpráva. Dohovárajú sa, že vezmú chlapca späť na jeho planétu, ale letcovi sa to nepáči, a tak nazrie, s kým ten človiečik vedie pohádku a zazrie veľkého jedovatého hada. Zdesí sa a začne po hadovi strieľať, ten utečie. Malý princ tam sedí ticho, zdá sa zarmútený. To letca znepokojí a pýta sa malého princa, čo sa deje. Hovorí, že je výročie, kedy prišiel na Zem a že bude musieť ísť, musí sa vrátiť za svojou kvetinou. Letec cíti ľútosť, pretože si uvedomuje, že potom už nebude počuť človiečikov smiech. Malý princ letcovi hovorí dôvody, prečo je to správne a že by sa mal vrátiť na svoju planétu a dá letcovi darček - keď sa bude pozerať na hviezdy, bude počuť ten jeho milovaný smiech. Letec dá za pravdu malému princovi, ale sľubuje, že chlapca neopustí. To sa malému princovi nepáči, ale uvedomí si, že had má jed len na jedno uštipnutie a hneď sa cíti lepšie.

Keď nastane osudná noc, letec sa prebudí a ide sa pozrieť po malom princovi, ten ale nikde nie je. Letec sa vydá po človiečkových stopách, ale je neskoro. Keď príde na miesto, vidí len chlapcovo telo padajúce k zemi a jeho dušu vzlietajúcu ku hviezdam, za svojou ružou...
Keď sa na to isté miesto vracia nasledujúce ráno, vie už iste, že človiečik je späť na svojej planétke, pretože tam nie je žiadne telo. Letec sa potom vráti k sebe domov. Už to bude 6 rokov od stretnutia malého princa a letca. Letec tento príbeh zatiaľ nikomu nerozprával, až doteraz, keď o ňom napísal knihu, počúvajúc smiech malého chlapca, ktorý sa ozýva z hviezdnej oblohy.

POSTAVY:

malý princ - trpezlivý, zvedavý a s veľkou fantáziou; z iného sveta
letec - dôverujúci, detský (v dobrom slova zmysle), starajúci sa
líška - inteligentná, priateľská, skrotená
kvetina - malicherná, pôvabná, trochu sebecká

OSOBNÝ NÁZOR:

Táto kniha je podľa môjho názoru jedna z najlepších, ktoré boli kedy napísané. Čítam ju tretíkrát a stále v nej nachádzam niečo nové. Rozoberá nielen závažné témy pre dospelých, ako sú ľudské nedostatky, priateľstvo, láska, rozdielnosť medzi deťmi a dospelými, ale aj fantáziu, rozprávku a jedinečnosť. Skrátka všetci, bez ohľadu na vek, by si ju mali aspoň raz prečítať.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Kamiiko, 13.01.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Malý princ, Malý princ (2), Malý princ (3)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Malý princ (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 718
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)