SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

Cudzinec

Príbeh muža, ktorý umiera na popravisku nielen pre náhodný zločin, ale predovšetkým preto, že odmieta konvenčnú pretvárku a obhajuje právo človeka na vlastné city.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Cudzinec / Camus, Albert. - B. v. - Bratislava : Petit Press, 2005. - 91 s. - (Svetová knižnica Sme ; 32). - ISBN 84-9819-148-3

IDEA:

V Cudzincovi sa Camus pokúsil prostredníctvom rozprávania ilustrovať základné myšlienky svojho poňatia existencialistickej filozofie. Ide o jedno z najznámejších a najdiskutovanejších diel literatúry 20. storočia. Camus tu nadviazal na diela Franza Kafku a F.M.Dostojevského.

OBSAH:

Protagonistom a zároveň rozprávačom prózy je úradník Mersault, postava s veľmi komplikovaným psychologickým profilom. Dokonca aj na svoje vlastné správanie a na najbližších priateľov sa pozerá s odstupom, s odosobnenou ľahostajnosťou. Pritom jeho vzťah k svetu nie je úplne nepriateľský - dokáže sa radovať z prírody, z krásy svojej priateľky, z každodenných rituálov. Súbor ďalších postáv je pomerne malý - je to predovšetkým Mersaultova milenka Mária, jeho priateľ Raymond a účastníci súdneho procesu - obhajca, kňaz atď.

Dej nie zvlášť rozsiahleho románu sa odohráva v Alžírsku v čase, keď bola krajina pod francúzskou správou. Text je rozdelený do dvoch častí.

V prvej Mersault putuje na pohreb svojej matky a v nasledujúcich dňoch nadviaže pomer s dievčaťom Máriou a spriatelí sa so svojím susedom Raymondom. Ten ho pozve na chatu svojho priateľa k moru. Počas výletu dôjde k potýčke s Arabmi kvôli vzťahu Raymonda a sestry jedného z nich. Keď je konflikt zažehnaný, vráti sa Mersault na pláž a jedného z Arabov bezdôvodne zastrelí.

Druhá časť románu líči súdny proces s Mersaultom - je nakoniec súdený nie za čin vraždy, ale za údajne spoločensky neprijateľné správanie bezprostredne po pohrebe svojej matky. Mersault je odsúdený na smrť, odmieta Boha a ľudskú spoločnosť a vyčkáva na smrť ako na jediné východisko zo svojej beznádejnej situácie. Podľa autora sa tak napĺňa "príbeh človeka, ktorý je bez akéhokoľvek hrdinstva ochotný zomrieť pre pravdu."

Camusov jazyk svojou analytickosťou a chladnosťou vystihuje indiferentnosť hlavného hrdinu. Jeho charakter tak ilustruje povahu rozprávača a zosilňuje jeho odcudzenie voči okolitému svetu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Martina O., 27.10.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Cudzinec v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Albert Camus - Cudzinec
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 938
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­