SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Stoker Abraham "Bram" (*08.11.1847 - †20.04.1912)

­­­­

Drakula

  • podtitul: Hrôzostrašný príbeh o svetoznámom upírovi

Príbeh upíra z karpatských lesov.
Klasické dielo hrôzostrašnej literatúry je v tomto vydaní spracované do zhustenej formy pri prekvapivom zachovaní určitej štýlovosti jazyka. Bohatý ilustračný doprovod vrátane záverečných dvojstránok o upírích povestiach a ďalších strvárneniach príbehu priblíži čitateľovi obdobie a prostredie príbehu aj samotného autora.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Drakula : Hrôzostrašný príbeh o svetoznámom upírovi. Vyšlo ako 2. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Perfekt v roku 2000. 62 strán, ilustroval Tudor Humphries. ISBN 80-8046-158-9. Z anglického originálu preložila Sumbalová Helena.

NÁMET:

Príbeh Jonathana Harkera a grófa Drakulu, ktorý doplatil na nevhodný výber obete.

HLAVNÉ POSTAVY:

Jonathan Harker - prvý, kto sa stretol s Drakulom a prežil
Mina Murrayová - Jonathanova snúbenica
profesor Van Helsing - jediný, kto vie, ako čeliť upírovi

PROSTREDIE:

Transylvánia v 19. storočí

DEJOVÁ LÍNIA:

Jonathana Hakera uväzní na svojom hrade gróf Drakula. Za denného svetla, keď Drakula stráca svoju moc, sa Jonathanovi podarí utiecť. O pár rokov neskôr jeho známa Lucy ochorie a doktor Van helsing si všimne dve malé ranky na krku.
Jonathan si všimne grófa Drakulu v uliciach Londýna a hneď sa mu to zdá podozrivé. Lucy zomrie, ale nie celkom - stane sa z nej upír. Van Helsing s Arturom prebodnú jej telo dreveným kolíkom a tým Lucy umrie úplne. Jonathan spločne so svojimi priateľmi a dr. Helsingom stopujú grófa Drakulu do Transylvánie a tam nájdu jeho telo uložené v rakve. prebodnú ho dreveným kolom a telo Drakulu sa premení na prach.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi celkom páčila, lebo je svižná a svieža.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 05.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Drakula v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Abraham "Bram" Stoker - Drakula
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 679
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­