SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Stoker Abraham "Bram" (*08.11.1847 - †20.04.1912)

­­­­

Drakula

  • podtitul: Hrôzostrašný príbeh o svetoznámom upírovi

Príbeh upíra z karpatských lesov.
Klasické dielo hrôzostrašnej literatúry je v tomto vydaní spracované do zhustenej formy pri prekvapivom zachovaní určitej štýlovosti jazyka. Bohatý ilustračný doprovod vrátane záverečných dvojstránok o upírích povestiach a ďalších strvárneniach príbehu priblíži čitateľovi obdobie a prostredie príbehu aj samotného autora.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Drakula : Hrôzostrašný príbeh o svetoznámom upírovi. Vyšlo ako 2. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Perfekt v roku 2000. 62 strán, ilustroval Tudor Humphries. ISBN 80-8046-158-9. Z anglického originálu preložila Sumbalová Helena.

NÁMET:

Príbeh Jonathana Harkera a grófa Drakulu, ktorý doplatil na nevhodný výber obete.

HLAVNÉ POSTAVY:

Jonathan Harker - prvý, kto sa stretol s Drakulom a prežil
Mina Murrayová - Jonathanova snúbenica
profesor Van Helsing - jediný, kto vie, ako čeliť upírovi

PROSTREDIE:

Transylvánia v 19. storočí

DEJOVÁ LÍNIA:

Jonathana Hakera uväzní na svojom hrade gróf Drakula. Za denného svetla, keď Drakula stráca svoju moc, sa Jonathanovi podarí utiecť. O pár rokov neskôr jeho známa Lucy ochorie a doktor Van helsing si všimne dve malé ranky na krku.
Jonathan si všimne grófa Drakulu v uliciach Londýna a hneď sa mu to zdá podozrivé. Lucy zomrie, ale nie celkom - stane sa z nej upír. Van Helsing s Arturom prebodnú jej telo dreveným kolíkom a tým Lucy umrie úplne. Jonathan spločne so svojimi priateľmi a dr. Helsingom stopujú grófa Drakulu do Transylvánie a tam nájdu jeho telo uložené v rakve. prebodnú ho dreveným kolom a telo Drakulu sa premení na prach.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi celkom páčila, lebo je svižná a svieža.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 05.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Drakula v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Abraham "Bram" Stoker - Drakula
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 801
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)