SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­

Divoký dedič (Spolok náhradných dedičov)

  • úryvok (2017, Slovenský spisovateľ; ISBN: 978-80-220-1979-8)
  • diel v sérii: 1 (nasleduje: Neskrotný dedič)
  • z anglického originálu The Infamous Heir preložil Otakar Kořínek
  • ide o vzrušujúci ľúbostný príbeh z regentského Anglicka
  • stručný dej: Lady Roselyn Greyová sa už nevie dočkať vysnívaného sobáša s dokonalým džentlmenom Trevorom Moorom, lordom Aytonom. Všetky jej plány sa však zrútia v jedinom okamihu, keď sa jej nastávajúci stane obeťou strašnej nehody. Ethan Moore, druhorodený syn a profesionálny boxer, je členom zvláštneho pánskeho klubu s názvom Spolok náhradných dedičov, a hoci Roselyn od detstva miluje, so svojím osudom je zmierený. Po nečakanom bratovom skone však zdedí šľachtický titul a proti svojej vôli sa ocitne v centre záujmu vyššej spoločnosti. Roselyn ho podozrieva, že by mohol byť zapletený do Trevorovej smrti, a tak Ethanovi neostáva nič iné, iba s pomocou svojich druhov zo Spolku vypátrať bratovho skutočného vraha a zároveň získať srdce dámy, o ktorej sníva celé roky.
  • venované: Oteckovi. Ďakujem ti, že si mi každý večer pred spaním čítal rozprávky o zajacoch džentlmenoch a prefíkaných líškach, že si ma povzbudzoval, aby som šla za svojimi snami, a že si ma pri zlej káve v nespočetných nemocničných čakárňach zabával rozprávaním o svojej mladosti. Stále si pre mňa povzbudením.

1

Whitby, Anglicko 1817

Ethanovi presvišťal popri uchu ďalší úder. Keď ho minul, vzduch zavíril a obklopilo ho povzbudzovanie prizerajúcich sa chlapov. Z celej sily sa rozohnal a päsťou udrel protivníka do čeľuste. Videl, ako sa jeho súper zvalil na zem, až zadunelo, a čakal.
Napriek bolesti si jeden za druhým vystieral opuchnuté prsty, potom ich skrčil. Havering, nešťastník, ktorého sa dnes rozhodol poraziť, by mohol ešte vstať. Ak vstane, Ethan bude pripravený.
Netrpezlivo prestúpil z nohy na nohu. Zo spánku mu stekal na holé plece studený pramienok potu. Súper sa stále nehýbal. Ethan k nemu pristúpil a zohol sa, chcel sa presvedčiť, či má Havering otvorené oči a či dýcha - v poslednom čase býval opatrný.
"Havering, vstávaj! No tak, chlape! Vstávaj, došľaka!" zvolal Haveringov sekundant.
Rozľahlo sa volanie na slávu, hoci odpočítavanie sa ešte neskončilo. Ethan letmo pozrel nabok, neodvážil sa nadlhšie odvrátiť zrak od súpera. Voľný priestor okolo neho sa začal uzatvárať. V dave sa ozývalo mrmlanie, všetci čakali na vyhlásenie, že zápas sa skončil.
"Vedel som, že ten podliak pôjde na zem v prvom kole. Opitý povaľač," prehodil lord Cladhart a zahľadel sa na muža pri Ethanových nohách.
Ethan sa pousmial. Bol rád, že po dlhom čase, keď bol odkázaný sám na seba, má pri sebe priateľa. Navyše Cladhart, dlhoročný obchodný partner a priateľ jeho otca, sa v úsudku nemýlil. "Iba sa ti uľavilo, že si si nemusel splniť povinnosť sekundanta, vstúpiť do ringu a zakrvaviť si vlastné hánky."
"Hánky som si zakrvavil už neraz. To by si mal vedieť."
"Za posledných dvadsať rokov?" podpichol ho Ethan. "Pochybujem, starký."
"Možno by si bol prekvapený. Asi by som neporazil všetkých, čo sú tu, jedného za druhým ako ty, ale teba by som ešte vždy poslal na zem, Ethan," zavrčal Cladhart. Po chvíli rozpačitého mlčania sa rozosmial.
Ethan si uľahčene vydýchol a tiež sa rozosmial. Uľavilo sa mu, že neurazil svojho jediného spojenca. Keď človek príde neohlásene k dverám otcovho obchodného partnera, lebo nemá kam inam ísť, nie je rozumné znepriateliť si takého človeka. Napokon, dnes v noci sa potrebuje niekde vyspať. "Som pripravený na ďalší úder do oka, Cladhart."
"Mal by som ti zmaľovať obidve oči, lebo si mi povedal starký. Odkedy si odišiel, zostarol som presne o osem rokov. Rovnako ako ty." Kývol smerom k Haveringovi, ktorý stále ležal na zemi. "Stavím sa, že by som to zvládol lepšie ako on."
"Aj školáčka by to zvládla lepšie ako on." Ethan si opakom ruky utrel delo.
Havering nebol ťažkým súperom, to je pravda. Ethanovi protivníci zvydajne aspoñ trocha kládli odpor, kým padli na kolená, ale nestávalo sa to často. Raz dostal aj on, vo Francúzsku, ale dodatočne si uvedomil, že bol priveľmi opitý, a výprasku, ktorý v ten deň utŕžil, nemohol zabrániť. Dotkol sa trocha pokriveného nosa, spomienky na ten zápas. Na druhej strane Španielsko - nie, o Španielsku nebude rozmýšľať. Toto je jeho nový život. Teraz je tu, v Anglicku, dosť blízko domova svojho detstva, aby spoznal miesta a vône v uliciach, a predsa dosť ďaleko, aby si zachoval odstup.
Posledných osem rokov sa bil, aby si zarobil na jedlo a nájomné. Väčšina ľudí pokladá box za zábavu, ale preňho sa stal prostriedkom na prežitie. Pred ôsmimi rokmi si myslel, že to umenie by mohlo konečne vrátiť jeho život do správnych koľají. No mýlil sa. Boxovanie mu však umožnilo, aby mal čo jesť, aby sa mal kde v noci vyspať. Keď ho otec vyhodil z domu, nemohol si vyberať.

***

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 15.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k úryvku
Elizabeth Michelsová - Divoký dedič (Spolok náhradných dedičov)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 182
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­