SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Starec a pes

Profesor Menšík býval v paneláku v Petržalke. Tam mal aj svojho psa Martina, ktorý sa však jedného dňa stratil. Profesor prehľadal sídlisko, park, aj sa opýtal u susedov, či ho náhodou nevideli. Všetko bolo márne, nenašiel ho.

O svojho psa sa staral ako o syna a zrejme preto ho jeho zmiznutie veľmi zasiahlo. Z univerzity musel rezignovať, pretože sa už nevedel sústrediť na výučbu. No, už mal svoj vek. Nemal nikoho, kto by sa oňho staral, a tak musel všetko robiť sám.

Raz šiel nakúpiť. Tašku mal ťažkú, ale nákup mu aspoň vystačil na celý zvyšok týždňa. V dome nebol výťah, a preto musel hore po schodoch, bohužiaľ až na štvrté poschodie. Pri šliapaní schodov mal neustále v hlave Martina. Bol myšlienkami niekde inde, takže sa nie je čomu diviť, keď prehliadol jeden schod. Razom zišiel dole a taška za ním. Zosunul sa až pred dvere pána Králika a upadol do bezvedomia.

Pán Králik tú ranu počul okamžite, vstal od obeda a utekal dotyčnému na pomoc. Otvoril dvere, za ktorými zbadal schúleného profesora, dočista zmyslov zbaveného. Bežal k telefónu a zavolal sanitku. Medzitým zvyšok nájomníkov obklopil toho chudáka na zemi.

Za pár minút dorazila rýchla záchranná služba a jej posádka profesora naložila na nosidlá. Cestu do nemocnice sprevádzala hlasná siréna. V nemocničnej budove ho stále pripútaného na nosidlách vyviezli výťahom na určené oddelenie. Z nosidiel ho premiestnili na čerstvo ustlané lôžko a prikryli dekou.

Po nejakej dobe sa pri ňom ocitli muži v bielych plášťoch a pokyvovali hlavou. Vyzeralo to s ním zle. Nejavil žiadne známky života. Prikryli ho preto až po hlavu a chceli privolať zdravotníkov, aby ho presunuli do márnice, lenže vo dverách sa objavil iný doktor a volal ich k novému prípadu. Dvere zostali otvorené...

Vtom sa v nich zjavil nejaký pes, špinavý a strapatý, a skočil na profesorovu posteľ. Svojimi ostrými zubami odhrnul prikrývku a profesorovi priateľsky olízal tvár. Znenadajky sa tu objavil jeden z doktorov a snažil sa psa vyhnať preč. Pes štekal, vrčal a nechcel opustiť svoju pozíciu.

Doktor už chcel volať kolegov, lenže zbadal niečo neskutočné. Z postele z ničoho nič vstal úplne živý profesor, len s pár modrinami. Doktor neveril svojim očiam a utekal pre ostatných. Pes opäť skočil na profesora a znova ho celý šťastný stále dookola oblizoval. Aj profesor mal takú radosť, že ani nebol schopný slova. Pred ním totiž poskakoval jeho milovaný pes Martin!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Getner, 22.07.2022

­­­­

Slohová práca Starec a pes v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Starec a pes
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 307 680
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­