SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Starec a pes

Profesor Menšík býval v paneláku v Petržalke. Tam mal aj svojho psa Martina, ktorý sa však jedného dňa stratil. Profesor prehľadal sídlisko, park, aj sa opýtal u susedov, či ho náhodou nevideli. Všetko bolo márne, nenašiel ho.

O svojho psa sa staral ako o syna a zrejme preto ho jeho zmiznutie veľmi zasiahlo. Z univerzity musel rezignovať, pretože sa už nevedel sústrediť na výučbu. No, už mal svoj vek. Nemal nikoho, kto by sa oňho staral, a tak musel všetko robiť sám.

Raz šiel nakúpiť. Tašku mal ťažkú, ale nákup mu aspoň vystačil na celý zvyšok týždňa. V dome nebol výťah, a preto musel hore po schodoch, bohužiaľ až na štvrté poschodie. Pri šliapaní schodov mal neustále v hlave Martina. Bol myšlienkami niekde inde, takže sa nie je čomu diviť, keď prehliadol jeden schod. Razom zišiel dole a taška za ním. Zosunul sa až pred dvere pána Králika a upadol do bezvedomia.

Pán Králik tú ranu počul okamžite, vstal od obeda a utekal dotyčnému na pomoc. Otvoril dvere, za ktorými zbadal schúleného profesora, dočista zmyslov zbaveného. Bežal k telefónu a zavolal sanitku. Medzitým zvyšok nájomníkov obklopil toho chudáka na zemi.

Za pár minút dorazila rýchla záchranná služba a jej posádka profesora naložila na nosidlá. Cestu do nemocnice sprevádzala hlasná siréna. V nemocničnej budove ho stále pripútaného na nosidlách vyviezli výťahom na určené oddelenie. Z nosidiel ho premiestnili na čerstvo ustlané lôžko a prikryli dekou.

Po nejakej dobe sa pri ňom ocitli muži v bielych plášťoch a pokyvovali hlavou. Vyzeralo to s ním zle. Nejavil žiadne známky života. Prikryli ho preto až po hlavu a chceli privolať zdravotníkov, aby ho presunuli do márnice, lenže vo dverách sa objavil iný doktor a volal ich k novému prípadu. Dvere zostali otvorené...

Vtom sa v nich zjavil nejaký pes, špinavý a strapatý, a skočil na profesorovu posteľ. Svojimi ostrými zubami odhrnul prikrývku a profesorovi priateľsky olízal tvár. Znenadajky sa tu objavil jeden z doktorov a snažil sa psa vyhnať preč. Pes štekal, vrčal a nechcel opustiť svoju pozíciu.

Doktor už chcel volať kolegov, lenže zbadal niečo neskutočné. Z postele z ničoho nič vstal úplne živý profesor, len s pár modrinami. Doktor neveril svojim očiam a utekal pre ostatných. Pes opäť skočil na profesora a znova ho celý šťastný stále dookola oblizoval. Aj profesor mal takú radosť, že ani nebol schopný slova. Pred ním totiž poskakoval jeho milovaný pes Martin!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Getner, 22.07.2022

­­­­

Slohová práca Starec a pes v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Starec a pes
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 299 808
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)