SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Opis mojej izby

Moja izba, alebo ak chcete moje miesto odpočinku, rozjímania a ďalších aktivít, je vtesnaná na prízemí panelového domu, kde mám možnosť začuť kadejaký zvuk. Ide o zvuky rôzneho charakteru, najmä o konverzácie dlhoročných obyvateliek nášho domu či zvuky automobilov a iných dopravných prostriedkov doliehajúc z niekoľko metrov vzdialenej cesty. Pre mňa je to úplne nezvyčajný orchester, keď si spomeniem, že moje predchádzajúce bydlisko sa nachádzalo na dvanástom poschodí, kde som občas začul len lietadlo či okolo okien poletujúce vtáky, ktoré sídlili v útrobách strechy.

Ak nahliadnete do samotnej izby, uvidíte, že oplývam zmyslom pre jednoduchosť a funkčnosť. Ako prvé si pravdepodobne všimnete červené závesy, ktoré v kombinácii so žalúziami dokonale clonia svetlu a vytvárajú v miestnosti pološero, čo mi veľmi vyhovuje a navodzuje pocit akejsi izolovanosti od okolitého sveta. Ak roztiahnete večne zatiahnuté závesy, uvidíte dnes už nekonvenčné kúrenie z dôb totality a nad ním pre zmenu dvojicu moderných okien z plexiskla lemovaných plastovým rámom.

Od okien smerom k dverám sa tiahnu biele steny dlhé 6 metrov, pozdĺž ktorých sa na oboch stranách v rohoch pri okennej stene nachádzajú dve postele s úložným priestorom, cez ktoré sú prehodené prikrývky s motívom gepardej srsti. Medzi posteľami sa vytvára akási ulička vedúca k oknu, ktorá je obsadená nočným stolíkom pod oknom pri južne postavenej posteli, na ktorý obvykle pokladám práve rozčítané knižky, ale tiež sa tam občas objaví malý kvetináč či kaktus, ktorý tam pre moju ľahostajnú starostlivosť veľmi dlho nepobudne . Medzi už spomínaným stolíkom a severnou posteľou ešte zostáva zhruba 120 cm, ktoré sú využité na kreslo s čiernym polstrovaním.

Bližšie k dverám sa pozdĺž južnej steny nachádza stôl v tvare "L", ktorého kratšie krídlo susedí s posteľou. Na spomínanom krídle leží skriňa počítača typu desktop, na ktorej sa týči monitor. Pod monitorom a okolo jeho "nohy" je takmer dokonalý chaos, nájdeme tu mnoho predmetov či artefaktov, ak to chcete tak nazvať, ako sú slúchadlá, flash disky, medaily z posledných vodáckych súťaží, štipec na nos, môj občiansky preukaz a mnoho ďalších, pre mňa takých dôležitých drobností. Dlhšie krídlo je permanentne obsadené klávesnicou a myšou, navyše tu nájdete pominuteľný neporiadok, ktorý signalizuje časový interval dňa. Pokiaľ tu nenájdete nič iné ako klávesnicu a myš, ocitli ste sa tu v ranných hodinách. Ak nájdete na stole špinavý riad, musel som práve obedovať a ledabolo ho tu zanechať. A ak je stôl obsadený prázdnym hrnčekom od kávy, niekoľkými plastovými fľašami, hromadou zošitov a učebníc, tak ste ma pristihli po nervy drásajúcom štúdiu do nočných hodín, keď pre duševné i fyzické vyčerpanie upracem všetko zo stola a idem spať, čo vysvetľuje ráno čistý stôl. A nakoniec pod samotnou doskou stola svetlej farby je zasunutá kancelárska stolička a štvorica zásuviek na školské potreby.

Dostávame sa k vstupu do izby, ktorý je osadený presklenými dverami, ktorých drevené priečky a plochy sú natreté bielou farbou. Ak ich otvoríte, tak tesne minú hranu dlhšieho krídla už spomínaného stola, čo napovedá, že južná zárubňa dverí sa nachádza niekoľko desiatok centimetrov od južnej steny izby. Ak stojíte vo dverách, po svojej ľavici ihneď uvidíte bočnú stranu tmavo mahagónovej obývacej steny, ktorá je prisunutá tesne k severnej zárubni dverí.

Doteraz ste mali možnosť prezerať si izbu z dverí, ale ak vstúpite do stredu miestnosti a otočíte sa čelom vzad, uvidíte zvyšok doposiaľ neprebádaného priestoru. Pozriete sa na mahagónovú obývaciu stenu zasadenú do zvyšného, ​​vami nepoznaného rohu miestnosti od zárubne dverí až po severne postavenú posteľ. V obývacej stene od dverí je ako prvá zasadená skriňa s vešiakmi vo vnútri, na nej leží menšia skrinka. Tesne vedľa stojí ďalšia časť steny, vo vnútri ktorej je priestor, kde sa nachádza čierna televízia, zvyšok tvorí jedna skrinka pod a dve skrine nad spomínaným priestorom.

Pozdĺž severnej steny sa ďalej tiahne knižnica, kde sú zrejmé najmä knihy zaoberajúce sa históriou, ale aj tu nájdete rôzne encyklopédie, slovníky a dokonca romány. Pod knižnicou je priestor, na ktorom vystavujem svojich plyšových kamarátov a fotografie. Posledným kúskom steny je presklená vitrína, kde svetu predstavujem moju najväčšiu pýchu detstva - zbierku sadrových vojačikov a modelov.

To všetko je podčiarknuté tmavo fialovým kobercom, ktorý je v kontraste s bielym stropom a tmavými bodovými svetlami, ktoré mieria na všetky strany miestnosti.

Moja izba sa vám možno zdá veľmi tmavá a pobyt v nej by vás privádzal k depresiám, ale opak je pravdou – teda u mňa to tak platí. Ak mám frustrujúci deň, vždy sa teším nato, keď sa dostanem do svojej izby, kde sa zatvorím a relaxujem. Je to svet, v ktorom zabúdam na zábrany, pretože moja izba nie je len miestom, kde bývam, ale miesto, kde som sám sebou.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Quelquun, 25.04.2022

­­­­

Slohová práca Opis mojej izby v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Opis mojej izby
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 749
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­