SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dušek Dušan (*04.01.1946)

­­­­

Kufor na sny

Zbierka 33 tematicky aj obsahovo rôznorodých krátkych poviedok vyšla v roku 1993. Autor sa v zbierke vracia k svojmu dielu Oči a zrak.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Kufor na sny, Dušek Dušan. 1993, Slov. spis., slovenčina, 148 s., ilustr.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ÚTVAR:

zbierka poviedok

TÉMA:

Každá z poviedok sa venuje niečomu inému a nie sú napísané jedným štýlom, čo zvyšuje zaujímavosť čítania. Napríklad Taktika je celá napísaná jednou vetou. V poviedke Pes je zase využitý ja-rozprávač, kým v Predĺžení máme takzvaného vševediaceho rozprávača a autor predstavuje svoju fantáziu. Autor tiež využíva humor, hovorový jazyk a prvky erotiky. Ide teda o zbierku na prvý pohľad veľmi rôznorodú. Platí však, že vo všeobecnosti sa Dušek drží líčenia každodenného života.

KRITIKA:

"Naznačovaná žánrová rôznorodosť a pestrosť je však iba fiktívna. Stále ide o žáner krátkej prózy, v štyroch základných, a pre Dušeka typických podobách: jednoduché, poetické, no triezve záznamy pozorovaní detailov a drobností každodenného života; fiktívne príbehy s väčšou alebo menšou mierou fantázie, realistické príbehy s psychologickým obsahom, spomienkami."
(Dana Kršáková: Dušan Dušek, s. 98)

"I keď viem, aj z tvorby D.Dušeka, že miniatúra môže v šťastných chvíľach obsiahnuť celý vesmír, predsa si myslím, že sa to nestáva tak často, ešte častejšie sa totiž vyčerpá vtipným postrehom a ako všetko na svete, ani tá najbrilantnejšia miniatúra sa nedokáže vždy vyhnúť následkom poetiky minimalizmu. Ale D.Dušek si na konci toho roka predsavzal: '...pootváram všetky dvere do sveta.' Tak nech tak učiní a nech nájde v sebe aj odvahu k náročnejším koncepciám pre zložitejšie literárne projekty, čo konkrétne znamená prejsť od mozaiky k stavbe, to jesť nájsť v sebe pozabudnuté schopnosti architekta."
(Hamada, 1994, s. 20)

VLASTNÝ NÁZOR:

Každý si preto v zbierke môže nájsť svoju obľúbenú poviedku a niečo, čo ho v Dušekovej tvorbe zaujme.
Pre mňa osobne boli niektoré poviedky až príliš absurdné a ťažko uchopiteľné (Bradavice), niekoľko sa mi však páčilo (Rýchlik; Pes).

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 29.07.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Dušan Dušek - Kufor na sny

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 118 616
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)