SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­

Dáma s kaméliami

Dáma s kaméliami je slávny romantický príbeh o tragickej láske mladíka z dobrej rodiny k mladučkej vidieckej dievčine, ktorá sa v Paríži preslávila ako kurtizána.
Príbeh, autenticky zasadený do Paríža rokov 1846-1847, začína nečakane prezradením konca románu, teda smrťou hlavnej hrdinky, o ktorej sa autor dozvedá obyčajnou náhodou po tom, čo jeho pozornosť v meste upúta vyhláška o dražbe majetku po mŕtvom majiteľovi, ktorým nebol nikto iný. Markéta Gautierová. Dumas sa tak ocitá v dome zosnulej slávnej kurtizány a na aukcii z jej predmetov vydražuje knihu Manon Lescaut, v ktorej nachádza napísané venovanie pre Markétu od zatiaľ pre neho neznámeho Armanda Duvala. Ten ho však vzápätí vyhľadáva so žiadosťou o prenechanie tejto knihy, čím začína ich vzájomné priateľstvo...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 3. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ v roku 1986. Počet strán 177. (Edícia Retro ; 41)

HLAVNÉ POSTAVY:

Markéta Gautierová - vydržiavaná žena, ktorá pre príliš fyzickej lásky nespoznala tú duševnú; kým nestretla Armanda
Armand Duval - miluje Markétu; ona však urazí jeho ješitnosť a jeho láska prejde v nenávisť; to potom ľutuje
Prudence Duvernoyová - priateľka Markéty; vypočítava a ide jej o peniaze
Rozprávača v knižke nejde veľmi poznať, ale najskôr je to človek so zmyslom pre spravodlivosť a lásku.

OBSAH:

Muž-rozprávač tento príbeh pozná vlastne náhodou. Zúčastnil sa dražby po zosnulej Markéte Gautierovej a kúpil si tu knihu Manon Lescaut.
Neskôr ho navštívi Armand Duval, ktorý ho o túto knihu požiada. Medzi mužmi sa vyvinie priateľstvo a Armand začne rozprávačom rozprávať svoj príbeh s Markétou.

Zamiloval sa do nej tak ako ďalší pred ním. Ale iba on ju miloval naozaj. Stal sa jej milencom a aj Markéta sa do neho postupom času zamilovala a bola ochotná vzdať sa svojho starého života vydržiavanej ženy a začať žiť s Armandom.

Odsťahujú sa spolu na vidiek a sú šťastní, ale idyla netrvá dlho.
Armandova rodina s ich vzťahom nesúhlasí. On nemá dosť peňazí, ona má veľké dlhy a je navyše chorá.

Jedného dňa Markéta odíde. Nechce, aby sa pre ňu Armand zničil a kazil meno svojej rodine. Vráti sa k starému spôsobu života a Armand odíde k otcovi.

Keď sa potom Armand po nejakej dobe vráti do Paríža, začne Markétu nenávidieť a chce sa jej pomstiť. Nájde si novú milenku. Markétina choroba sa zhoršuje a on ju ešte viac ničí.
Markéta navštívi Armanda a žiada ho o zľutovanie. Opäť sa v nich prebudí starý cit. Avšak keď na druhý deň Armand Markétu navštívi, je u nej iný muž. Rozhodne sa odcestovať.

Armand odíde a Markéta pomaly umiera. Napíše mu list a zomrie sama v chudobe, hoci obklopená bohatstvom...

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Nie je ľahké len tak začať nový život. Navyše v čase, keď bola knižka napísaná, boli v spoločnosti veľké rozdiely, a tie boli ťažko prekonateľné.

VLASTNÝ NÁZOR:

Ide o knižku o láske, ktorá je príliš veľká na to, aby jej bolo dopriate... Páčila sa mi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Anna, 20.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dáma s kaméliami v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliami
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 770
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­